Dobrý den, jsem diabetik 2.st. 15 let.Věk 54.S ničím jiným se neléčím, nekuřák.Diabetes mi zůstal po druhém těhotenství v 37 letech.Beru Ozempic, Tresibu Metformin, Pioglitazon, Tulip.Podle diabetologa, jde o dobře kompenzovaný diabetes.
Před měsícem jsem začala kontrolovat více příjem a skladbu stravy.Zjisťuji, že pokud po vždy týdnu snížím o 4 jednotky Tresibu( dlouhodobě jsem byla na 52 jednotkách, při ranní glykemii 7-8)ranní glykémii na lačno se mi daří udržovat po celý měsíc nově v rozmezí od 4- 5.
Po týdnu ovšem opět vždy hodnoty mírně stoupají.Zjisťuji, že pokud opět přidám pohyb, uberu porce jídla, přidám vlákninu, je potom nutné, abych opět o čtyři jednotky ubrala Tresibu.Abych udržela ranní glykémii i nadále do 5.Po jídle se hodnota glykémie pohybuje kolem 8, bez výkyvů.
Chci se zeptat, zda mohu při zodpovědném sledování a udržování glykémie a životosprávy i nadále snižovat jednotky Tresiby o 4 každý týden.
Ale teď vůbec nevím, jak s Ozempicem.Ten aplikuji stále stejně.Můžete mi poradit, zda i ten mohu snížit a jakým postupem ?
Na odběry (dlouhodobý cukr) jdu za dva měsíce.
Děkuji za informace.
Odpověď ordinace
Dobrý den,
dle uvedených údajů nelze vyloučit, že trpíte tak zvanou inzulinovou rezistencí, tj zhoršenou schopností buněk, především svalové, jaterní a tukové tkáně, reagovat na hormon inzulin, tím dochází ke kumulaci glukózy v krví, tj. hyperglykémii. Tento stav lze ovlivnit, a tím i zvýšit citlivost vlastních buněk na inzulin, jak úpravou stravovacích návyků (omezit množství jednoduchých cukrů, dostatečný příjem vlákniny, dostatek tekutin), tak i zvýšením pohybové aktivity, redukci/udržením optimální tělesné hmotnosti, dostatkem kvalitního spánku. Táto změna životního stylu by neměla by být nárazová, mělo by se to stát součásti Vašeho každodenního života. Tím vlastně dojde i k poklesu glykémie nalačno, podle které Vy upravujete dávku bazálního inzulinu. Nelze vyloučit, že dávku Tresiby budete i nadále pomalu snižovat.
Co se týče Ozempicu, ten má více úloh v regulaci glukózy a chuti k jídlu a v kardiovaskulárním systému: snižuje hladinu glukózy v krvi v závislosti na koncentraci glukózy (ale při poklesu hladiny cukru v krvi neohrožuje Vás hypoglykémie), snižuje tělesnou hmotnost a množství tělesného tuku prostřednictvím snížení příjmu energie, což zahrnuje celkové snížení chuti k jídlu. Kromě toho Ozempic snižuje preferenci potravin s vysokým obsahem tuku. V klinických studiích Ozempic zlepšoval lipidogram, snižoval krevní tlak a vznik kornatění cév. Proto bych nedoporučovala t.č. dávku toho léku snižovat.
Veškerou změnu léčby cukrovky doporučuju konzultovat s ošetřujícím diabetologem.
S pozdravem
MUDr. Kateřina Mazáčková